Eco Facilitators Conference workshops

15.00 – 16.00

Tóth Miklós – My best festival (EN)

Do you want to get some insights how to start organising a festival or such a large event? What would be your festival about? I will tell you apart from all the secrets how facilitation competences also helped me getting from A to B and even have fun on the way.

About me

I have been involved in realising the Gyüttment (Newcomer’s) Festival since 2017. This festival is organised by and for people with ecological and sustainable mindset and who intended to move to the countryside from the city. Since last year, I have developed the festival’s website and led the communication group with 10-15 enthusiastic volunteers.

Kármán Erika – Meeting your eco-self – introduction and practice from Deep Ecology works (EN)

Deep ecology is a new paradigm supporting the understanding of the interrelatedness between us, human and the nature around us. This can not be separated, however lately we feel so. Get to know where deep ecology is coming from and participate in a demo activity from the Deep Ecology methods.

About me

I have learned from deep ecology around 10 years ago and it has changed my worldview. Meeting in our deep feelings connected to the environmental and social damage we have faced for long time now, can give the energy for finding solution and initiate changes in all level of lives. I started to serve as a volunteer in Szatyor from the very beginning and now coordinating the Etyek part of the organisation.

Vágvölgyi Gusztáv (Pabló) – A közösségi facilitátor (HU)

Ki is Ő valójában? Miért van rá szükség egy fenntarthatóságra törekvő közösségben? Milyen feladatokból, felelősségekből áll össze a szerepe?

Rólam

Vágvölgyi Gusztáv – Pabló, közösségi vállalkozás fejlesztő, coach, tréner, facilitátor a fenti kérdésekről való együtt gondolkozásra hív a workshopjába. Pabló 20 éve végzett facilitátorként egy kétéves gyakorlat orientált képzésben, ezért a szervezet- és közösségfejlesztői munkáját azóta is erre a faci alapokra építi.

A workshop legfontosabb üzenete, hogy jó megbeszélés, jó kommunikáció nélkül nem képes létrejönni a közösség szeretet rendszere.

16.00 – 17.00

Lazányi Orsolya és Logan Strenchock – Mi fán terem az ananász? – Workshop gyerekeknek helyi, szezonális gyümölcsökről és zöldségekről (HU)

Hogyan kerül az asztalunkra a narancs? Na és az eper? Honnan érkeznek egzotikus gyümölcsök, és mi az ami hazánkból érkezik? Miért ennénk dél-amerikai almát, ha az a szomszédban is megterem?

Játékos formában vezetjük be a gyerekeket, hogy mit is jelent a helyi és szezonális élelmiszertermelés és -fogyasztás és, hogy miért olyan fontos ez. A workshop végén a résztvevők egy-egy elültett magot is hazavihetnek!

Rólunk

A Cargonomia egy nyitott közösségi műhely, amelyet 2015-ben alapított a helyi bioélelmiszertermelés és a fenntartható városi közlekedés iránt elkötelezett 5 fiatal lelkes barát a fenntartható közösségi átalakulás céljából. A Cargonomia a Zsámboki Biokert zöldségdoboz-átadópontjaként működik, valamint a Közösségi Tehebringa megosztó rendszer és városi erdőgazdálkodási projektek koordinálója. E projekteken keresztül a csapat célja a közterületek használatának átformálása és Budapest városképének megújítása. Ezeken a konkrét tevékenységeken túl informális oktatás keretében és egyfajta közösségi térként workshopok és más események során igyekszik másokat is bevon a fenntarthatóságon, szolidaritáson és kölcsönösségen alapuló tevékenységekbe olyan témákban, mint a Nemnövekedés, társadalmi igazságosság, alacsony energiaigényű technológia (low-tech), illetve jóllét.

17.00 – 18.00

Nagy-Mélykúti Gergő – Párbeszédkör – lehetőség a megoldásokra, amelyekre nem is gondoltál (HU)

A párbeszédkör az akadályok leküzdésére lett kitalálva. A fenntartható életmód sok akadállyal van tele ezért van szükség a közösségre, és olyan módszerekre mint a párbeszéd kör. Az akadályok lehetnek belső egyéni nehézségek és lehetnek a közösséggel, külvilággal kapcsolatosak is. Ez .a technika arra ad lehetőséget leginkább hogy hogyan lehet a hétköznapi problémákban vagy nagy dilemmákban segítségül hívni a közösség erejét. A résztvevők közül mindenkinek lehetősége lesz egy problémát felvetni, ezek közül választunk és remélhetőleg együtt találunk rá olyan megoldást, amire egyedül nem is gondolnánk.

Rólam

12 évesen a kamera és a média világa vonzott, örültem, hogy a semmiből valamit létre lehet hozni, meg lehet mutatni valamit az embereknek. A szórakoztató ipar azonban semmi igazán fontosat nem tartogatott a számomra és a kamerát nem elfeledve fokozatosan kitanultam a kertész szakmát és földet vásároltam. Jelenleg a közösség építés nehézségeivel küzdök, folyamatosan tanulok és elkezdtem megosztani a tapasztalataimat.

Szép Éva – A közösséggé válás facilitálása (HU)

Milyen kérdések merülnek fel a közösséggé válás folyamatában? Gyakorlati tapasztalatok az Alsómocsoládra költözői közösség segítéséből. A workshopban módszereket gyűjtünk össze, melyek segítik a közösséggé válást. A workshop A közösségi facilitátor című workshop folytatása.

Rólam

Szép Éva, közösségi vállalkozás fejlesztő, facilitátor, tréner, coach

20 éve a facilitált megbeszélések kultúrájának megismerése új dimenziót nyitott számomra. Hiszek abban, hogy a jó kapcsolatok alapja a tudatos kommunikáció – és hogy ez nem megy magától, de minták és tudás átadásával tanulható.

Estefania Bravo Roman – Food sovereignty (ENG)

Food sovereignty is a human right to have access to healthy, environmentally consciously produced food for anyone. Collectively communities, states or alliances have the right to define their own directions and political focuses on their agriculture and food production”. Would you like to think groupally about this topic? In this workshop, we will reflect on the importance of this human right and also, we will work on how we could, locally in our own communities, have access to safe food, seeds and other important issues related with the topic. Join us!

About

Estefanía Bravo